reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

example of onomatopoeia in the seven ages of man
A sound wave of 70 cm travels 840 m in 2.5 sec. What is the velocity and frequency of sound?
What's the other word speaking in circles; round-about speech
Jim has gotten scores of 99 and 93 on his first two tests. what score must he get on his third test to keep an average of 90 or greater
what do I do to figure out this problem:3x+8=26+x
explain why the motion of a body which is moving with constant speed in a circular path is said to be accelerated ?
round to the nearest hundredth 5.6192
write a system of equations and solvea class of 195 students went on a field trip. They took 7 vehicles,some cars and some buses. find the number of cars and nu
What's the other word speaking in circles; round-about speech
What was the major purpose of the Truman Doctrine?