Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2016
  • Mathematics
contestada

if 5 apples cost 345 pounds how much do 9 apples cost?

Respuesta :

Yayo5
Yayo5 Yayo5
  • 01-03-2016
345 ÷ 5 = 69 "pounds" for 1 apple.

69 × 4 = 276 4 apples.

345 + 276 = 9 apples for 621 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

What was most likely the primary goal of missionaries who moved to the Pacific Northwest? O O O to convert American Indians to Christianity to bring religion an
Find the area of a circle with the diameter of 3 centimeters. Use 3.14 for pi
Please help!! The overall purpose of continuing the Civil War to address the issue of slavery rested on a document written by President Lincoln called the Gett
someone solve this question!!!??Thank you
Which is not a major reason for the decline of feudalism A innovation in farming B the Magna Carta C the Black Plague D the crusades
21. Yo tiempo con mi familia en el verano. (pasar / practicar) _Roberta en el almuerzo? (enseñar / beber) 22. En general, ¿qué 23. El chico no _ni trabajador ni
Help please I will mark you as the brainiest
What is the equation of the line with an x-intercept of -2 and a y-intercept of 1
Which simplified equation is equivalent to the equation shown below? 9+6x+2x-1=24
hey im in math it seems so hard bc im in the 3rd grade and 4/5.68 is hard please help