vanessa36 vanessa36
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

pete bought 12 gallons of gas for $19.56.what was the unit rate per gallon?

Respuesta :

Nina18020
Nina18020 Nina18020
  • 03-03-2016
19.56 ÷ 12= 1.63
Unit rate would be 1.63
Answer Link

Otras preguntas

"What is the name of the relationship between angle 1, and angle 4? A. corresponding angles B. alternate interior angles C. obtuse angles D. adjacent angles
Fiona and her fellow green Committee members are working on a proposal for improving recycling at school what might they do to identify ways to increase stude
3. When glaciers melt, they leave ridges of rock, gravel, sand, and clay called _______. A. moraines B. cirques C. drumlins D. eskers 4. Which gas is a sour
What's the missing factor 4,6,9,14,?,49
A law office is installing new file cabinets. Each file drawer can hold records for 50 clients, and each cabinet has 5 drawers. If the office has 600 clients, h
what is atomic and mass number
"Given the regular polygon, find the measure of each numbered angle. "
In a couple of sentences, describe the cognitive effects secondhand smoke can have upon children.
What is the purpose of the lead paragraph in a news article?
Spending that can change from year to year is known as