AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

what should you adjust to make your hard hat fit properly?
what is the slope of the line with equation 4x-2y=4
which was a popular city for asian immigrant settlement during the late 19th and 20th century?a. san franciscob. new york cchicagod. texas
what number is 55% of 60?
Why do these movies videos and stories make money for the producers and authors
Find the length of an arc intercepted by a central angle of 0.769 radian on a circle with radius 11.4cm????? PLEASE HELP SHOW ALL WORK
the process of creating a detailed plan to meet your financial needs and prepare for the future is called a. develop goals. b. personal financial planning. c. c
why does the energy decrease as you go up an energy pyramid
what is 0.83333333333 as a ratio or fraction
Solve The Problems 1. x - 7 > 10 A- x > 3 B- x > 7 C- x > 17 D- x > 70 2. 3x ≤ 21 A- x ≤ 7 B- x ≥ 7 C- x ≤ 18 D- x ≥ 18 ------------------------