Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

how can you tell where sugar enters the blood
An item is on sale at 30% off the regular price. It is taxed at a rate of 6%. If the final sale price including tax is $37.10, then what is the sale price of th
Linear Equations Question 2 What is the y-intercept in the equation y = 4x - 3?
The morning after the incident, Jim’s alarm wakes him up. What options did Jim consider that morning?
ASAP ASAP The chemical reaction of 100 g of salicylic acid, C7H6O3, with excess acetic anhydride produces 50.0 g of aspirin, C9H8O4, according to the equation.
Suppose an astronomer discovers a large, spherical-shaped body orbiting the Sun. The body is composed mostly of rock, and there are no other bodies sharing its
12. The summit of a volcano is 10 kilometers (km) above the ocean floor, as shown below. Summit Sea Level 6 Ocean Floor (5 km below sea level) If the ocean floo
What is dissent? How did it threaten Puritan society?
100 words about my favorite sport in french​
6y/8+12=84 What is y How did you get that answer. Pls go step by step