mirayahdooley08
mirayahdooley08 mirayahdooley08
  • 01-09-2018
  • Mathematics
contestada

A factory makes parts for toys in different quantities, as shown in the table. How much would 11 parts cost?

A factory makes parts for toys in different quantities as shown in the table How much would 11 parts cost class=

Respuesta :

computing
computing computing
  • 01-09-2018

Divide $0.90 by 2 to get the cost per part. You get $0.45.

To get the cost of 11 parts, multiply $0.45 by $11.

The answer is $4.95.

Answer Link

Otras preguntas

Why is so little known about prehistoric art? Discuss some of the challenges in learning more about these pieces.
Solve for w . =−40−w6 Simplify your answer as much as possible.
What is the slope of the line containing (–2, 5) and (4, –4)? A. 2 B. –3/2 C. –2 D. 3/2
Molly has a jar full of quarters she uses to do laundry at the laundromat near her apartment. She uses about the same number of quarters every week. To figure o
Which value of r indicates a stronger​ correlation: r equals=0.828 or r equals= −0.879​? explain your reasoning?
Which word in the following sentence is an interjection? Wow, aren't computers amazing? A. aren't B. Wow C. computers D. amazing
Mr. Yu applies 12 ounce of fertilizer to every 58 square meter of his lawn. How many ounces of fertilizer does Mr. Yu use per square meter for his lawn?
What did the united states do with its new empire? 1890's?
Yo _____ muchos amigos en la escuela Puedo Tengo Quieres Tienen Es Son Va Van Estan Hacen
what's is the missing justification ? transitive property. relfectuve property. symmetric property. subsitution property