helen97 helen97
  • 03-09-2018
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6. What is the cost for 1 marker ?

Respuesta :

abbadabba03
abbadabba03 abbadabba03
  • 03-09-2018

you would do ...

20 ÷ 6

= $3.33

Answer Link
Skullgirl187 Skullgirl187
  • 03-09-2018
You need to find the cost of one marker. You just simply have to divide the money by the number of markers.
[tex]6 \div 20 = m[/tex]
[tex]m = 0.3[/tex]
Now to actually make it apply to the problem, you have to make sure there is a zero in the hundredths place.
So it will look like this:
[tex]m=0.30$[/tex]
Answer Link

Otras preguntas

What multiples to 9 and adds up to -15
what should you record on a bibliographic card if you're using the index card organizational system
What is the constant of proportionality for a line that passes through the point (5,7)
What type of numbers represent parts of a whole? fractions integers decimals
In the function f(x) = 4(x2 − 6x + ____) + 20, what number belongs in the blank to complete the square?
Combine like terms. 14z – 27z A. 41z B. –13z2 C. 13 D. -13z
Tom drives a truck. His regular trip is a distance of 280 km. He drives at an average speed of 80 km/h. For safety reasons Tom’s boss puts a speed limiter on h
What will be the perimeter and the area of the rectangle below if it is enlarged using a scale factor of 7.5? A rectangle is shown. The length of the rectangle
Solve the equation g+4/g-2 = g-5/g-8
-10 - (-2) = 12 -8 8 -12