jessicahenson1978 jessicahenson1978
  • 01-10-2018
  • Mathematics
contestada

Iona's favorite peaches are are $2.50 per pound at the local Farmers Market she bought 3.5 lb of peaches how much did she spend

Respuesta :

alyssa0802 alyssa0802
  • 01-10-2018
$2.50×3=$7.50
$2.50÷2=$1.25
$7.50+$1.25=$8.75
Answer Link

Otras preguntas

the student body of 260 students wants to elect 2 representatives
when a car climbs a hill, it only has potential energyTrue or false ​
Please help me ASAP yall!!!
Janet uses 2 1/2 cups of strawberries to make 4 cups of strawberry jam. How many cups of strawberries are required to make 10 cups of strawberry jam?
True or false a mirrorless camera has a pentaprism
how did Koch choose candidates?​
Bradley wants to build a shop in his backyard. He knows the shop will be a rectangular shaped building. He wants the length of the shop to be the expression of
What is solar cycle?
A solution that is able to dissolve additional solute is best described as A. supersaturated B. saturated C. concentrated unsaturated
8. Farmer Tom soon wanted to start breeding his plants so that they are resistant to disease while producing more fruit per plant. Which plants should the farme