ashleytinoco345
ashleytinoco345 ashleytinoco345
  • 02-10-2018
  • Mathematics
contestada

At the local grocery store, q 16-ounce bottle of Apple juice costs $3.20. What is the cost of the Apple juice per ounce?

Respuesta :

Estrella9504
Estrella9504 Estrella9504
  • 02-10-2018
16q= 3.20
÷16 on both sides
and you get .20 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

people want places where they can learn about science
What do you call the period between two full Moons
Why did so many people migrate west from the Dust Bowl
Simplify |3-8|-(12.3+1)
Combine the like terms and simplify. Please help I will mark Brainly
And agreement reached by the Council of Trent was that
Lauren is trying to save money to to go on a trip to Rome. She invests $1,200 into an account paying 4.5% simple interest. For how long must she save if the tri
The equation t=0.07c represents the tax, t, based on the cost, c , of an item. Which part all of the equation represents the constant of proportionality? (A) T
how does the rule of law effect the actions of government
what is the answer to this equation?