061146 061146
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

jesse earns $420 a week, and he works 5 days a week. what is his daily wages?

Respuesta :

galaxymicroscope
galaxymicroscope galaxymicroscope
  • 02-11-2018

Jesse earns $84 a day.  Just divide $420 by how many days a week he works, 5.  

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

kim's age is twice that of her sister. when you add kim's age to her sister's age you get 36. how old is each sister?
what is 154 times 35?
En el aula de terecer grado el profesor realiza 8 grupos de 3 alumnos en cada grupo . si sobran 2 alumnos . cual en el numero de alumnos?
Does aluminum conduct electricity?
If you read about a trash can that talks, the author is using ______________.
how did t rex compare in size to utahraptor?
what si the definition of mass
using the following prices, calculate the unit price to determine how much it would cost for 7 granola bars and 9 bottles of water. $7.14 for 6 granola bars $8.
how old is Washington DC
Why would a speaker use rhetoric? To tell a story To show similarities To effectively persuade To show differences