unknownquenn
unknownquenn unknownquenn
  • 03-11-2018
  • Mathematics
contestada

Help me plz for 10 pointsssbplzzz ;-;-;-;

Help me plz for 10 pointsssbplzzz class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2018

Use the formula y=mx+b

x= the number of classes and y= total tuition

For each class Josh pays 369, so m=369 ( 369x means he pays 369 for each class)

b= 4.50, because even if Josh doesn't take any classes (x=0), he will still have to pay the student fee

y=369x + 4.50

Answer Link

Otras preguntas

One student did an experiment with sea water. The steps of the experiment are shown below. Heat 0.5 liters of sea water in a beaker. Observe the sea water boil
which two particles each have a mass approximately equal to one atomic mass unit
What gave President Johnson the authority to increase U.S. involvement in Vietnam? a. the Gulf of Tonkin Resolution b. the Truman Doctrine c. the domino theory
Factor 54+27 using the GCF.
write an inequality statement using greater than an less than to compare 0.008 and 0.01
An 8-pound bag of apples costs $17.50. What is the unit price?
How many meters are there in 234 cm?
Which best describes Jim and Della in "The Gift of the Magi"? a. They are just getting to know each other. b. They are always competing with one another. c. Th
why does a earthquak happen
Exit What regional organization was created to encourage cooperation among the nations of Africa? A. the African Union B. the United Nations C. the Pan-African