Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

if 7 candies cost $4.20 how much does 12 candies cost?

Respuesta :

Jeanne080
Jeanne080 Jeanne080
  • 03-04-2016
4.20/7 = $0.6 That's for ONE candy Then do this : 0.6* 12 = $7.20
Answer Link

Otras preguntas

X y m = -6 -22 -2 -17 b = 2 -2 6 8 Equation: 10 18 What is the answer
Buddhism spread to places such a Ceylon and Central Asia by _____. merchants and Buddhist nuns and monks its founder Indians from lower classes the Dalai Lama
Please help me with this math problem!! Will give brainliest!! :)
If an airplane in a 1 in : 2 ft scale drawing is 6 inches long, how long is the actual airplane? 12 ft 24 ft 8 ft 3 ft.
Write each pair of quantities as a unit rate. A) 225 heartbeats in 3 mins B) $18.70 for 2 tickets. C)$6.75 for 3 golf balls D) $78.00 for 8-hour work
Choose the phrase that is the best definition of the term "main idea." A) the first paragraph of a piece of writing B) the point the author wants to get across
Spanish Question How to solve this type of question
8.G.4: On the coordinate plane shown below, Figure 1 is transformed into Figure 2, which is transformed into Figure 3. Figure 1 and Figure 3 are similar by a se
Why does the slope intercept forumla use m and b.
plz help due soonAurelia buys a dress that costs $40.00. She pays 6% sales tax. How much does she pay for the dress with tax?​