spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

An element's atomic number is 7. How many protons would an atom of this element have?
Why were the articles of confederation created the way they were?
I Picked C can someone please help me !!!!! Thanks Choose the sentence that is written correctly. A. If you do not understand why you received a particular
The question is attached in the attachment! An explanation for both steps is appreciated, thank you. :)
Tell how to convert from a smaller unit to a larger unit. Then give an example and name the conversion factor in your example.
Which is the correct answer and why?
What does messenger RNA do during protein synthesis? Full explanation, please, I will give 50 points.
Can you guys help me? I need to study this for a test 1/2=2/3x
2×2+1.00000000000000000000000000
4) The sum of two numbers is 21. The smaller number is three more than half the larger number. What are the two numbers? 13) You purchase 5 movies and a CD. The