bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

solve the inequality and graph 6j - 7 < 5
PLZ HELP A. S. A. P.!!
It is very important to promote self esteem in young children
Mr. Pontellier did not attend these soirée musicales. He considered them bourgeois, and found more diversion at the club. To Madame Ratignolle he said the music
Compare the following pair of numbers A and B in three ways. a. Find the ratio of A to B. b. Find the ratio of B to A. c. Complete the​ sentence: A is​ ____
Johannesburg Kepler, an apprentice of Brahe, believed in the heliocentric universe but rejected past astronomers belief in
In which country did miguel hidalgo led the revolution against spain?
The electromagnetic force acts between what
How did the Miller-Urey experiment impact the way scientists think about the origins of life? Use what you know about the Miller-Urey experiments to discuss the
Select the correct answer. In the image, if the washcloth represents consumed food, which organ of the digestive system correctly represents the action performe