bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 04-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 3-pound bag of sugar costs $9.12. What is the price per ounce

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 04-06-2019

Answer:

$0.19

Step-by-step explanation:

1 pound = 16 ounces

So 3 pound = 48 ounces.

Write a proportion:

$9.12 / 48 oz = x / 1 oz

Solve:

x = $0.19

The price per ounce is $0.19.

Answer Link

Otras preguntas

1/4(12x+16)=10-3(x-2) anyone?
How to find the quotient for 10/5
there are 12 small gift bags .Each bag ca
7.20 7.2 greater equal or less
If one half of a number is 8 less than two thirds of the number, what is the number? 1) 24 2)32 3)48 4)54
how to write 0.632 in wordform please show an example
What is the relationship between rational numbers and ratios
Where are genes located?
What's the value of 3 in 310.25
How do you compare distances in words? ex: jack travels 2.45 miles to school. Wanda travels 2.31 miles to school. Compare the distance using words.