bella2693 bella2693
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

6. One bag of pretzels costs three dollars. Five bags of
pretzels costs $10. Which has the lower unit price?

Respuesta :

hailydenney2
hailydenney2 hailydenney2
  • 04-09-2019

Answer:

5 bags for $10.

Step-by-step explanation:

10 divided by 5 will give you the price of 2 dollars per bag, while 1 bag will be 3 dollars.

Answer Link
james2001jackson
james2001jackson james2001jackson
  • 04-09-2019

Answer:

The 5 bags

Step-by-step explanation:

If bought alone then the price of the pretzels is 3 dollars but if we get 5  then the price for each bag of pretzels is 2 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

One way to overcome prejudice in a group is to
Term used to describe the efforts of congress to expand on president johnson's reconstruction plans
Why did perrault particularly need the best sled dogs for his job?
What is the current in a 48 kω resistor with 150 v across it?
why were many explorers eager to explore the world despite the dangers
A 5000-kg spacecraft is in a circular orbit 2000 km above the surface of mars. how much work must the spacecraft engines perform to move the spacecraft to a cir
The phrase "they gave the last full measure of devotion" means A. they measured the ground for the correct proportions. B. they lost their lives for what they
What was the effect on Rome due to the Punic wars
Does earth have consistency?
How many significant figures will be in the answer when you multiply 3.4 x 4.56?