zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

“In separate columns on a sheet of paper write a complete subject and the completepredicate of these words” 1.urban sprawl harms there habitat 2. Growing famil
is spreading religion a push or pull factor
Which statement best describes the light that will cause emission of electrons from a given metal through the photoelectric effect? light with a low enough inte
Consider the two adds for an accounting clerk. If you worked 40 hours per week for 50 weeks, how much would each company pay per hour. 18,500 and 14,500/yr
what is the independent and dependent variable? If the temperature of water is higher, then an egg will boil faster.​
Help please simple question
2.2. What Interview skills: personal appearance, conduct and preparation are need for interviews for employment. Mention four. (4)​
An atom that has lost electrons is a:
How were the Americas impacted by the European desire for sugar? O Native communities were devastated as sugar resources were stolen by Europeans. O Cooperation
Mrs. Rosanky's O Plural. proper Plural, common O Possessive, proper Singular, common