samna samna
  • 05-09-2019
  • Mathematics
contestada

a 24 oz soda costs $1.25 at this price, how much would 10 ounces cost

Respuesta :

Cricetus
Cricetus Cricetus
  • 08-09-2019

Answer:

10 oz will cost  $0.52

Step-by-step explanation:

given that a 24 oz soda costs $1.25 at this price. we are asked to determine the how much would 10 ounces cost.

24 oz costs : $1.25

1 oz cost : $1.25/24 =$0.052

10 oz will cost : $0.052 x 10 = $0.52

Answer Link

Otras preguntas

1. A. Who do you think is braver, Ruby or her parents? Why? B. Does it feel to you like a privilege for Ruby to be going to this new school? Why/Why n
Given that cos(25∘)=k, which trigonometric ratio is also equal to k?.
Please helpWhich characteristic of a traditional Spanish family is changing today? A. Families are the most important social unit. B. The family includes the ex
If a = 2 and b = -3, evaluate (a- b2,3 0.) A) -665 B) -125 C) -5 D) 2197
6. Ava had a rough day on the stock market. Her stocks dropped in value to one third of what they used to be. If she currently has $140,000 in stock value, how
To what extent is examining the level of industrialization (through income and life expectancy) a good method for comparing nations?
Help I need this answered I will give u brainlist
Please help me and you will get brainliest if you are correct!!!
Help please Im giving brianless and 100 points to the person who answer and show their work thank you very much
What is active listening?