alexandriamoore62
alexandriamoore62 alexandriamoore62
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A store is selling cookies for $8 for 12 bags how much will it cost if you want to buy 30 for your class?

Respuesta :

evelynmckinney17 evelynmckinney17
  • 03-10-2019

Answer: $20

Step-by-step explanation:

8 divided by 12 = .67

.67 times 30

Answer Link
jdoe0001 jdoe0001
  • 03-10-2019

[tex]\bf \begin{array}{ccll} \${data-answer}amp;bags\\ \cline{1-2} 8&12\\ x&30 \end{array}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{12}{30}\implies \cfrac{8}{x}=\cfrac{2}{5}\implies 40=2x\implies \cfrac{40}{2}=x\implies 20=x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

3x=4x/6x 6x=56x 8x=56d
If a video gets 5000 views every 10 minutes how many hours will it take to get 60000 views
12345 secret code in english​
please answerrrrrrrrrrrr
Prove that (n+5)2-(n+3)2 is a multiple of 4 for all positive integer values of n
Prepare an art integrated assignment (Chart tabulation of music, costume, region, language association) of haryana
What are behaviors that make up good public speaking?
20 years ago a top of the line video game console cost $500 if the inflation rate is 5% compounded continuously how much would that same console cost today?
limestone or marble is extremely vulnerable to corrosion by acid deposition. A. true B. false
limestone or marble is extremely vulnerable to corrosion by acid deposition. A. true B. false