ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

Enlist the importance of feseralism in the context of nepal and explain any two in brief​
Could anyone help me with this?
A substance occupies one half of an open container. The atoms of the substance are closely packed but are still able to slide past each other. What is most lik
which is greater 11/12 10/12​
Chapter 2 states that Augustus Porter buys a lot of land on the American side of Niagara Falls, including Goat Island. Which details from the text best support
A circuit is supplied with a constant voltage. As the resistance of the circuit decreases, the power given to the circuit
Which criteria best describes the quality of a research study?
HELP ME OUT PLEASE! Mental health issues are like any other illness; not the fault of the individual but caused by things like genetics and traumatic experience
When and , the value of the expression is
make a claim about the temperatures san Mateo California and Modesto California​