makaylinjane makaylinjane
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

A 15-oz can of tomatoes cost $.89, and a 29-oz can cost $1.69. which can has the lower cost per ounce?

Respuesta :

sciguy101 sciguy101
  • 04-10-2019

Answer:

The 29-oz can has the lower cost per ounce.

Step-by-step explanation:

Divide both and see which is lower:

$0.89 / 15 oz = $0.059

$1.69 / 29 oz = $0.058

Answer Link

Otras preguntas

When you woke up this morning, the temperature was -3.4°C. At bedtime, the temperature was 1.7°C. Which expression and statement describes the situation? -3.4&g
What will happen to water in a cup if the cup is placed inside a sealed bag and left in a warm area?
What atmospheric conditions might have preceded and thus set the stage for this wildfire?
Describe the rise and decline of Nubia
what name is given to substances in which atoms of 2 or more elements are chemically combined?
In what ways was jefferson inspired by the enlightenment and john locke's two treatises of government?
A line of roses forms the diagonal of a rectangular flower garden. Th e line of roses is 18.4 m long, and one side of the garden is 13 m long. To the nearest te
If a rock layer in mexico and a rock layer in australia contain the same index fossil what do you know about the absolute ages of the layers in both places? exp
Países que desaparecíeron después de la Primera Guerra Mundial
How does the nurse apply the identity versus role confusion stage in the care delivery of an adolescent ? select all that apply?