harristykeyla2 harristykeyla2
  • 01-11-2019
  • Mathematics
contestada

1/4+1/2= find the solution

Respuesta :

kmarie845
kmarie845 kmarie845
  • 01-11-2019
answer:

3/4

explanation:

convert 1/2 to have the same denominator as 1/4. 1/2 times 2= 2/4. 2/4+1/4=3/4
Answer Link

Otras preguntas

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can you buy for $1.00?
Please help me Im stuck on this
1. All ___matter______ is made of atoms that cannot be ______________________ or ____________________. 2. All _______________ of a given __________________ are
A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
can y'all say something nice I'm sad rn​
Two kids are playing tag. The first kid is running at an unknown speed chasing the other. The first kid has a mass of 25 kg and a KE of 450 J. How fast is the f
8. What is the area of a circle whose diameter is 10? A.10 pi B.20 pi C.25 pi D. 100 pi
What is the center of Islamic worship? Mecca Ka'bah jihad Koran
Which statement best describes what happens in a market economy? A. All goods are purchased from private businesses. B. High demand for a product increases the
. VERY IMPORTANT PLEASE AWNSER AS SOON AS POSSABLE I WILL BE GIVING BRAINLYEST Read the excerpt below, and then select one prompt. You will choose to write eith