mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which Gospel records the visit of the angel to Joseph? Matthew Mark Luke John
list five factors that helped Canada's Industries to grow after World War II
What is the subject in He lurched and stumbled against the table
Why were water routes a slower means of travel? There were no clear waterways. Travel by water needed better directional instruments. The lack of mechanization
Can you please help me with this answer please think you
what efforts were made to avoid war
What are the major cash crops of the Andes Region? A. bananas,papaya, guava B. emeralds, iron, ore, coal C. tobacco, cotton, cocoa, coffee D. silver, copper, to
What's the answer ??
Which of the following is true regarding the expanse of the Islamic empire, before 1400? •it diffused solely through missionaries •it expanded that same extent
When you write alliteration using the letter s, what is it called?