janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

"Given: In ∆ABC, segment DE is parallel to segment AC .. Prove: BD over BA equals BE over BC. The two-column proof with missing statements and reasons proves th
What is the oblique asymptote of the function f(x) = the quantity of x squared plus x minus 2, all over x plus 1
After a dreary day of rain, the sun peeks through the clouds and a rainbow forms. You notice the rainbow is the shape of a parabola.. . Create an equation. Use
"Which of the following best describes the circuit shown below? A. Combination B. Series C.
7m − 5 − 13m = 25 what is m???
what is the need to classify organisms
how many alcoholic commericals do teens see each year while watching tv
"For a certain breed of cat, short tails are dominant (T) and long tails are recessive (t). The Punnett square below shows a cross between two parents. What is
"1. Name the line and plane shown in the diagram. QP and plane SR line P and plane PQS PQ and plane SP PQ and plane PQS 2. What is the name of the ray that is o
what five states have the largest spanish-speaking population