janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less?

Respuesta :

avasnorgaard
avasnorgaard avasnorgaard
  • 02-03-2020

Answer:

The 3 pound bag.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

helping others makes a person good ​
13) The school that Natalie goes to is selling tickets to a play. On the first day of ticket sales the school sold 13 adult tickets (x) and 11 student tickets (
a person born in 1980 can claim, “I will be x years old in the year x squared.” write a Python program to determine the value of x
the first number in this pattern is 25. the rule for this pattern is subtract 4.
8-2x=5-4x 4+3x=2-2x 2(x-1)+2(3x-1)=0
help please! no links no files
Factors affecting movement of colored pigments in a paper chromatography
If it took 2 hours to clean 4 houses, how many houses could be cleaned in 3 hours?
The Carter family has 12 cousins. Three of the cousins live in Chicago, five of the cousins live in Detroit, and the rest live in New York. What ratio of the co
Warren just found his old journal in a drawer and has decided to start making 1 journal entry every day. There were already 8 entries in his journal.Write an eq