saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

The folds in the brain that store memories are called the__________________ cerebrum cerebellum convolutions corpus callosum
What is the expression in exponential form
is -1/3 - 4/5 positive, negative,or zero
please help me with this question
Air is made of mostly oxygen, nitrogen, argon, carbon dioxide, and small amounts of other substances. Air is a __________
PLEASE HELP!!!2. Answer the following questions using the information from the nutrition facts label below.    • If you eat the entire bag, how many calories ha
Which type of variable is “measured to see its response to the change in another variable”? a independent b controlled c constant d dependent
Which tactic was primarily used by the civil rights movement in the 1950s and 1960s? A. Paying poll taxes B. Holding nonviolent marches C. Making voting require
Jason earns $196 each week bagging groceries at a store he saves have his have his earnings each week how much money does Jason save per week
Read the excerpt from "Thomas Edison: The Master of Improvement.” It was this same stubborn resolve that made Edison’s lightbulb more successful than Swan’s. E