Seudónimo Seudónimo
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

The original price of an orange popsicle is $0.30. How much will Katie pay if she buys it during the sale?

The original price of an orange popsicle is 030 How much will Katie pay if she buys it during the sale class=

Respuesta :

carsonjisawesome
carsonjisawesome carsonjisawesome
  • 01-04-2020

Answer:

$0.21

Step-by-step explanation:

70% of 0.3 is equal to

0.7 * 0.3

which equals

$0.21

Answer Link

Otras preguntas

Which statement about immigration to the United States between 1860 and 1900 is true? a. Crop failures and starvation at home sent nearly one-quarter of the po
unit rate $7.95 for 5 pounds
what is the value of r+s+t when r = 26 , s= -12 , t= -8?
The equation p= 2.5m + 35 represents the price p of a bracelet, where m is the cost of the materials. The price of a bracelet is $115. What is the price of the
An adult ticket to the zoo cost $20,and a child's ticket cost $10.how much will it cost for mr. And mrs.brown and their four children to get into the zoo?
is 3.7 an integer Need help on my math homework plz help
After 30 baseball games, A Rod had 25 hits . If after 100 games he had 80 hits, what is the average hits per baseball game.
Why did northern industrialists favor protective tariffs? a. higher prices meant that companies earned higher profits. b. labor unions demanded tariffs because
jamie wrote 4.4 - 0.33 = 1.1 . Is his answer resonable? Why or why not?
is 3 /47 a terminating or a repeating number