kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Read the passage from "The Tell-Tail Heart": How, then, am I mad? Hearken! and observe how healthily--how calmly I can tell you the whole story. What is the co
The beginning inventory at cost is $80,000.00 and at retail is $100,000.00. Purchases at cost are $160,000.00 and the retail value is $200,000.00. Net sales are
Can Somebody Solve This Inequality? Show Work
If a number is divisible by two then the number is even
explain how 7.69 * 15.3 = 117.657
Which are examples of projectile motion? Check all that apply A. A soccer ball rolling across the ground in the northeast direction. B. A car turning a corne
Which option accurately compares the ideology that influenced Europe during the Middle Ages with the growing ideology of the Renaissance? A) The Middle Ages wa
as isthmus is a narrow strip of land that is bordered by water on each side,and that connects two larger pieces of land.How does this differ from a tombolo?
Atomic mass of oxygen?
IS THIS RIGHT JUST ANSWER YES OR NO