johnxo222 johnxo222
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A 4-kilogram ham costs $16/kg. Find the cost per pound.

Respuesta :

Nu6say Nu6say
  • 02-04-2020

1kg is 2.20462 pounds
So 4kgs are 8.81849
Divided by $16 would equal 0.551155625
Therefore Each pound will cost 0.551155625
Answer Link

Otras preguntas

How does poetry capture our feelings or attitudes in a way that traditional speeches or prose does not?
A skin cell completes one round of the cell cycle. Describe the products.
Sonia has often thought of going into business for herself. She has had a lot of great ideas. They must have been great, she thinks, because other people have m
Sam and his two friends went out to eat at diner. Their bill totaled $57.65. If they left their server a 20% tip, how much would each person pay splitting the b
What are the vertex and axis of symmetry of the parabola y = x2 – 16x + 63?
Find the inverse of g(x)=-1+1/5x
Q. the global water is said to be in a steady state because-a) precipitation is balanced by evaporationb) large amount of water remains underground​
2. Three canyons in the southwestern United States are related; they share a common layer of sandstone. The common layer occurs at a different elevation in each
1. Why were Jim Crow Laws put in place, and why did opponents want to overturn the laws?
In an isosceles triangle the base angles are both 32 degrees, find the vertex