birdwelb birdwelb
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

How much is saved by buying a 20lb bag of brown sugar for $10.95 instead of 20 1 lb bags for $.89 each

Respuesta :

lavernewhite61056
lavernewhite61056 lavernewhite61056
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Answer Link
andreamoss andreamoss
  • 02-04-2020

Answer:

$6.85

Step-by-step explanation:

20  one pound bags times $.89= $17.80

$17.80-$10.95=$6.85

Answer Link

Otras preguntas

Please help. I will give brainliest + 50 points.
What value is equivalent to 32 · 43?
Calculate the pH of HCl having a hydrogen ion concentration of 0.8M ​
Which phrase best defines a dramatic technique? A. a visual effect that increases audience engagement B. a method that increases a play's impact C. the way a ch
how do you converse with people you meet for the first time​
For options A-E choose all of the expressions that are equivalent to 3(4x + 3). А12x + 3 B3(3+4x) С7x + 6 D4x + 3 + 4x + 3 + 4x + 3 E12x + 9
While interviewing Lia, Matthew nods his head and smiles whenever Lia responds with an answer that he likes. Matthew's behavior is an example of
cual es el valor de la operación ((f(g)(2)​
6.1.4 Journal: Arithmetic Sequences2) Do the distance they swim every week make an arithmetic sequence? why?​
What is the equation of the line that passes through the point (-5,6) and has a slope of o?