raylinehamlett
raylinehamlett raylinehamlett
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

6) Jennifer bought a magazine for $3 and
eight erasers. She spent a total of $43.
How much did each eraser cost?


Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 03-04-2020

Subtract the cost of the magazine to the total cost.

43 - 3 = $40 spent on erasers.

Divide by the amount of erasers.

40 / 8 = 5 erasers

Hence, Jennifer bought 8 erasers for $5 each.

Best of Luck!

Answer Link
CrazyRiGuy
CrazyRiGuy CrazyRiGuy
  • 03-04-2020

Answer:

Each eraser is $5.

Step-by-step explanation:

43-3 = 40,

40 divided by 8 is 5

so each eraser is $5

Answer Link

Otras preguntas

Solve for y.8^3-3y=256^4y
WHAT is the answers to 2a 2b and 2c ?
please give three reasons why a battle would happen in a certain area ? :)
could you tell me what is a mutagen?
what are the components of blood?
the resultant resistance of two resistance wires in series combination is 108 ohm and in parallel combination is 24 ohm. find the value of individual resistance
if a baking tray is 700mm by 600mm, how many of 25cm in diameter can fit into the baking tray?
Your oven has a power rating of 5000 watt... Your oven has a power rating of 5000 watts. a. How many kilowatts is this? b. If the oven is used for 2 hours to ba
determine the most precise name of the quadrilateral ABCD from the information given. for #13 & #14
Which Property of Equality should be used first to solve the equation p/7 - 5 = -3 for p Addition Property of Equality Subtraction Property of Equality Multipli