hammertrout2007 hammertrout2007
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylin buys 5 ounces of tea leaves for 10. At this rate, how much money does she need to buy 12 ounces of tea

Respuesta :

amayatylerp6okgj
amayatylerp6okgj amayatylerp6okgj
  • 04-04-2020

Answer: She would need 24 dollars in order to buy 12 ounces.

Step-by-step explanation:

So you take the original information, and you find out how much it costs for each ounce of tea.

Divide $10 by 5ounces

then you get $2 per ounce.

So then you take the 12 ounces and multiply it by $2.

12($2) =$24

Answer Link

Otras preguntas

the journal entry to record the declaration of a dividend includes ______.
A patient who suffered a traumatic brain injury is in restorative care. He returns from a therapy lesson and is told he needs to work more on object manipulati
what is pi's full number at 100th diget
In Activity 6.4 we asked you to compare the experience of playing the game of Snake on a PC with playing on a cell phone. For this assignment, we want you to co
How can powers of ten be used to find the product of 700 × 10³?
what do we call a desire to perform a behavior in order to receive promised rewards or to avoid threatened punishment?
A plane travels 1500 yards before lifting off the ground. If the plane continues on the runway, it is 600 more yards to the control tower, which is 198 feet hig
Please help please please help me help please
what is the slope of the line that passes through (27,-31) and (-28,24)
Please help me with this question