amybriant amybriant
  • 01-05-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much

Respuesta :

nsiahgerald21
nsiahgerald21 nsiahgerald21
  • 26-04-2021

Answer:

1 lb of peanut= 3 lb

1 lb of walnut= 2 lb

3*3=9

2*6=12

9+12= $21

Step-by-step explanation:

Answer Link
cherryzhangtwtovo cherryzhangtwtovo
  • 28-04-2021

Answer:

$21

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

3) The probability that Max does not bring his calculator to Maths lesson is 0.2. Complete the tree diagram for two successive lessons.
Given the gas laws what has to increase to increase temperature
A force of 26. 4lb is applied to an area of 1. 71in 2 what is the pressure
Sportly, Inc. completed Job No. B14 during 2011. The job cost sheet listed the following: Direct materials $44,000 Direct labor $24,000 Manufacturing overhead a
Calculate the pH of a 1.4 x 10-4 M solution of HCI.
A survey asked a sample of vacationers how far they drove to get to their destination. What is the margin of error if the interval estimate is (200 miles, 250
Two consecutive odd numbers total -20 find the smaller
Please help me Please help me Please help me
What is thought to be the first sense that humans develop?.
The area of a rectangular ink pad is 28 square centimeters. It is 7 centimeters wide. How tall is it?