rocky5345
rocky5345 rocky5345
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Miranda charged $4.00 for 5 brownies. Give the unit rate in cost per brownie?

Respuesta :

bubbamoore012 bubbamoore012
  • 04-05-2020

Answer: .80 for each

Step-by-step explanation:

$4/5 = .8

Answer Link
JoyMark
JoyMark JoyMark
  • 04-05-2020

Answer:

$0.80

Step-by-step explanation:

Divide 4 and 5.

4/5=0.8

So, for each brownie, and the unit rate is $0.80.

Answer Link

Otras preguntas

Sam went to the store to buy some supplies for school. He bought a binder that cost $6.50 and packages of filler paper that cost $1.25 each. If Sam spent a tota
Hhelpppp plz fastttMixture of water and acetone is an example of Heterogeneous mixture Select one : O True O False​
A. ethos trust me he has the wrong answer
What is the value of A ?
Pls help me i will give u brainlist
What are the advantages and disadvantages of dribbling in basketball? List 3 advantages and 3 disadvantages
Find the interest and amount of Rs. 12500 for5 years at the rate of 8% per annum​
Which of the above molecules? how did you know? 1. Sodium Nitrate 2. Carbonic Acid 3. Methane 4. Ammonia 5. Table salt 6. Carbon Dioxide 7. Atmospheric oxyg
how one can become affected with HIV​
Find the accumulated Value of 5,000 investment which is invested for 8 years at an interest rate of 12% compounded