waigai waigai
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

A baker bought 7,500 grams of flour for $19.20. How much did each kilogram of flour cost

Respuesta :

milica77pajic milica77pajic
  • 04-06-2020

Answer:

7,5 kg = 19,20.  

Step-by-step explanation:

19,20/7,5

= 2,56 $

(2,56 * 7,5 =19,20)

Answer Link

Otras preguntas

In a corporation, the________ is the group of people elected to oversee the firm’s activities and ensure that management acts in the shareholders’ best interest
what does the word plenty mean​
Read the passage about dogs in the classroom. Which two sentences give the best description of the passage?
I feel so pressured..
Plss help me asap!!!
Help please asap! It’s due tonight.
What information about the setting of "Rashomon" gives you the most insight into its theme? 1.The story is based on a Japanese folk tale from around 1000 C.E. 2
an object that weighs 1 pound on earth weighs 1.19 pounds on neptune suppose a dog weighs 9 pounds on earth how much would the same dog weigh on neptune?​
Which choice best introduces the passage? Choose 1 answer: (Choice A) A Programs instituted by President Franklin Delano Roosevelt during the Great Depression c
2C2H2(g) 5O2(g) → 4CO2(g) 2H2O(g) This is a balanced equation for the combustion of acetylene(C2H2). How many moles of oxygen(O2) are required to react complete