Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

Hi, Next week, I will begin my studies at a college. My dad has given me some money to buy a laptop. I have been considering buying an iPhone instead. Do you ag
World map Match the number on the map with the name of the Continent or Ocean. Question 9 options: Pacific Ocean South America Asia Atlantic Ocean Ind
What was the name of Queen of England?
Micha worked 35 hours, making $15.50 per hour The following deductions were taken out: Federal Tax $41.02, FICA $21.02, State $4.33 Find Mica's Gross Pay and th
what is science??????​
What does this prefix typically mean: "upward, excessive, or again"? 1) Re- 2) Ex- 3) Up- 4) Over-
How is the main hydraulic system reservoir pressurized?
A O 'B D C A. scrotum C. epididymis What structure is C? B. vas deferens D. testicle
What percent of 253 is 81
what is 1/10 of 0.002