keairamcgary07 keairamcgary07
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

Respuesta :

Advent5647
Advent5647 Advent5647
  • 03-09-2020

Answer:

$0.62

Step-by-step explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

Answer Link
5924008636 5924008636
  • 03-09-2020

Answer:

0.625

Step-by-step explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

Answer Link

Otras preguntas

Need help give all correct answers due tomorrow
In the year 2000, there were 5,000 people living in the town of Clairmont. By 2010, the population had grown to 5,600. What is the percent of change in the popu
Julia has 3 ribbons that are 12 inches each. how many 4 inch sections can she cut from the ribbon.
Cellular respiration is the ____________ of organic compounds to extract energy.
You can get 640 calories from eating 8 apples. how many calories are there per apple
Fill in the blank with the best verb. Yo __________ la lección. entiendo entiendes entiende entendemos entendéis entienden
Antonio can run a mile in 6.5 minutes. how many minutes will it take him to run 4.25 miles?
All things considered, what is the most important characteristic of a test?
Find the measure of each angle
Which of the following describes a similarity between the United States' 2003 actions in Iraq and the Arab Spring protests? A. Both focused on nonviolent resis