diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

Darwin and ________ both developed and proposed the theory of evolution by natural selection
The amount of federal income taxes withheld from an employee's paycheck is determined by:_____.
A portfolio of stocks may achieve diversification benefits if the stocks that comprise such portfolio are:____.
Why did the incan empire need a complex network of roads
A formic acid buffer solution contains 0. 20 m h c o o h hcooh and 0. 24 m h c o o − hcoox−. the pka of formic acid is 3. 75. what is the ph of the buffer?
A particle is moving in a circle of diameter 5. calculate the distance covered and the displacement when it completes 3 revolutions.
Two discs are randomly taken without replacement from a bag containing 3 red discs and 2 blue discs. What is the probability of taking 2 red discs ?​
The failure to record which transaction has no effect on the quality of inventory?
A particle is moving with the given data. Find the position of the particle. a(t) = t2 − 7t + 6, s(0) = 0, s(1) = 20
What agreement clearly defines the status of military personnel of one country stationed