kateangelina05 kateangelina05
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which bag of potatoes cost more per pound? How much more? 12 pound bag $6.96 25 pound bag $15.75

Respuesta :

milohakala
milohakala milohakala
  • 02-10-2020

Answer:

25lb bag

Step-by-step explanation:

$6.96 ÷ 12 = $0.58

$15.75 ÷ 25 = $0.63

The 25lb bag costs more per pound.

Answer Link

Otras preguntas

What did Ernest Rutherford’s gold foil experiment demonstrate about atoms ?
how do i answer this?? ¿Quien es una persona que nada bien?
What is the correct answer for this equation? 6 ÷ 2(1+2) =
Question 1(Multiple Choice Worth 4 points) (08.02 HC) How many liters of 4.0 M NaOH solution will react with 0.30 liters 4.0 M H2SO4? H2SO4 + NaOH → Na2SO4 + H
Can’t delete question so I just edited. Carry on my dudes. You can do anything you put your mind to!
Which of the following are one-dimensional and have infinite length?
GIVING BRAINLIEST TO GOOD ANSWERS!!! PLZ HELP!!! Which is a warning sign of cancer? A. hoarseness or nagging cough B. difficulty swallowing C. obvio
At 6:00 A.M. the temperature was 33°F. By noon the temperature had increased by 10°F and by 3:00 P.M. it had increased another 12°F. If at 10:00 P.M. the tempe
I need help please?!):
Maryann is a nurse who sees many patients every year. She is alert to the behaviors that are harmful to her patients. What behaviors most contribute to chronic