lakrystalynfuller lakrystalynfuller
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

three ice cream cones cost 8.25,at this rate how much does 2 ice creams cones cost for two cones

Respuesta :

slitheringtryhard188
slitheringtryhard188 slitheringtryhard188
  • 01-10-2020

Answer:

5.50

Step-by-step explanation:

If three cones cost 8.25, then each cone should cost 2.75. (8.25 / 3 = 2.75)

Then 2 cones should cost 5.50 (2.75 x 2 = 5.50)

Answer Link

Otras preguntas

Help me on this please show work tooo
WHO HERE IS SMART IN MATH???
X = 2y + 3 y = 2x + 3 What are the values for x and y?
Creating a testable hypothesis comes after which step in the scientific method? A. Collecting research data B. Designing a research study C. Reporting research
11. What is the temperature of the water?
Both the Delian and Pythian sections of the Homeric Hymn to Apollo contain a scene of wandering or searching. Who is the searcher in the Delian section
A car accelerates from 25 km/hr in 30 seconds what is the acceleration
3. Exothermic reactions give off heat when they occur. Explain what happens in terms of potential and kinetic energy of the molecules. Do they violate the 1" la
what is the acid name for H(HS) need help asap
Which countries are located in the Caucasus region? Choose all answers that are correct. Georgia Armenia Kyrgyzstan Azerbaijan