fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

which element best helps the audience create mental images to make a speech more memorable?the answer is metaphors
Lee spends $9 on 3 comic books. Each book costs the same amount. (This is write an expression to match the words btw.)
5.6 million x 1.8 thousand in scientific notation
I need help!!!!!!!!!!!!!!!!
Find the GFC of 35 56 and 63
A mass of gas under constant Pressure occupies a volume of 0.5 M3 At a temperature of 20゚C using the formula for Cubic expansion What will be the volume at a
Please help, thanks! The numbers are there to help both you, and me.
Please help 15 POINTS!! problem below
Megan observes four cells under a microscope and makes sketches of them identify wether the cells are prokaryotic or eukaryotic
An aqueous solution of carbohydrates, proteins, lipids, nucleic acids, and inorganic salts surrounded by a cell membrane is called