adaijaedwards12
adaijaedwards12 adaijaedwards12
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

Thais goes to the store and buys 23 muffins that cost 3 dollars each. She then buys 12 cakes that cost 18 dollars each. How much did she spend on
cakes?

Respuesta :

jenn692 jenn692
  • 01-11-2020

Answer:

216 spent on cakes

Step-by-step explanation:

12 times 18= 216

Answer Link
mairamtz521
mairamtz521 mairamtz521
  • 01-11-2020

Answer:

285

Step-by-step explanation:

23 x 3 = 69

12 x 18=216

69 + 216 =285

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was not a primary cause of World War I? a. Rise of nationalism b. Increasing sizes of national militaries c. Increasing globalization
Factor by grouping 5x+15+xy+3y
what is the purpose for an organizational structure in health care facility
Understand the central concerns that motivated the antifederalists and indicate their economic and political differences with the federalists
What happens to water molecules during the boiling process?
The builders of the transcontinental railroad used legal and illegal means to cut costs and finance construction. Which of the following were legal means? (Se
For each store,what is the ratio of the number of cans to the price:24 packs (2 for 9);12 packs (4 for 10);12 packs (3 for 9)
Many Aztecs and Inca died as a result of both disease and slavery. True False
kenneth has 22 math problems to do do for homework. he has 12 problems done. how many more problems does have left? if he completes 1 problem every minute, how
Which element provides strength to the exoskeletons of clams and oysters?