aleysiusw00
aleysiusw00 aleysiusw00
  • 01-11-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of an ice cream sundae is 4.75$ plus 30 cents per topping. megan spends $6.26 on her sundae how many toppings did he get

Respuesta :

netizenwebb netizenwebb
  • 01-11-2020

Answer:

5

Step-by-step explanation:

$4.75 + 0.3x = $6.26

0.3x = 1.51

x = 5.033

Answer Link

Otras preguntas

Section-C (A) Supply the correct form of the verbs in brackets : (i) Fortune Favors (Favour) the brave. (ii) Our school..uns. (run) from 7.30 to 12.30. (iii) He
Handwritten solution required
Which of the following is not a key factor of competitiveness? a. size of organization b. price . flexibility d. product differentiation e. after -sales service
What is 3x + 15 <_30
Which nuclide decays more quickly: bromine-80 or magnesium-28?
6. A train accelerates from rest with an acceleration of 4 m/s2 for a time of 20 s. What is the train’s speed at the end of 20 s? (A) 0.25 m/s (B) 4 m/s (C) 2.5
1.Amina bought 112 toffees each at GH40.45p. She sold each at GH40.53p. Find the total amount she bought the toffees, correct to 2 decimal places received from
What percentage of the circle is shaded? * Between 0 and 25% Between 25% and 50% Between 50% and 75% Between 75% and 100% 1 point​
jihubgyvfctdxszasxdcfvgbhnjmnihubgyvftcdrxsezxdcfvgbhnbgyvftcdrxsdcfv
***URGENT*** Find the derivative of y with respect to x if 2^(xy) = 1. Show all your work.