jessaku312
jessaku312 jessaku312
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 8 oranges cost 10.40,how many oranges can be bought for 33.80​

Respuesta :

ruthattipoe12430 ruthattipoe12430
  • 02-11-2020

Answer: 26 i think

Step-by-step explanation:

Answer Link
Lightning25346
Lightning25346 Lightning25346
  • 02-11-2020

Answer:

8 oranges = 10.40

1 orange = 10.40/8

1 orange = 1.3

Total cost = 33.80

no. of oranges = 33.80/1.3

=26

There fore the number of oranges that can be bought is 26.

Hope u understand..... pls mark me as brainliest

Answer Link

Otras preguntas

2. the sum of 10 and a number n
Why do phospholipids form a bi-layer in the presence of water?.
Penicillin is used to treat streptococcus pyogenes infections. Treatment is successful when the pathogen is killed, but the medication does not harm the host ce
What name was given to the alliance between Germany and Austria? The Allies The German Alliance The Triple Entente The Central Powers​
Find the perimeter of the rectangle.
Ms. Sammy bought a package pens. Out of every 10 pens, 9 are black. If there are 40 pens in the​ pack, what fraction of the pens are black? What percent of the
will somebody please help me brainliest i will give​
HELP ASAP! (4f-3+2g)-(-4g+2)=??
what was Nepal compelled to sign?​
-4 ±√-64 ÷8 this is what i want the answer for