bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

The Permian-Triassic extinction 250 million years ago wiped out about ninety percent of Earth's animal species. Some scientists are predicting a sixth mass exti
What are the five developmental tasks of young adulthood , and how can accomplishing of one influence the accomplishing of any of the remaining four
find the center and radius for the circles with the following equation x^2+y^2-4x+6y+11=0
In your lab report file, explain how data classification standards is related to customer privacy data protection and security controls
In 1999, sean fanning, john fanning, and sean parker invented napster, a global, free-of-charge, peer-to-peer music sharing program. prior to napster, no such p
Why is gravity and example of a scientific law
In the book "The Pact" what type of things do the three miss out on by not having fathers? How do they rectify the situation?
How do you solve 41 x 0 x 3?
PLEASE HELP on these problems! I really need the help and these are due in a few hours. Very urgent. I would really appreciate the help, so please help!!! 1. If
A car travels an average speed of 45miles per hour.how many hours would it take to travel 869 kilometers