dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

How much work does a person do in pushing a box with a force of 10 N over a distance of 4.0 m in the direction of the force?
anita tosses 3 coins. what is the probability that all the coins will land tails up?
Why can't we change the subscripts in balancing chemical equations?
which of the following would not make a good insulator* rubber*plastic*wood*metal
solve quadratic equation by factoring How do you do it 3k^2 + 72 = 33k
How many quarts in 24 pints?
What does compris mean in French ???
a gasoline pump delivers 4 2/5 gallons of gas per minute. how many minutes will it take to fill a gas tank that holds 16 1/2 gallons?
Which text exemplifies the anti-Victorianism prevalent in the early twentieth century? a) Eminent Victorians b) Jungle Books c) Philistine Victorians d) The
Payments designed to make up for war damage are known as