hodaviahwilson791 hodaviahwilson791
  • 03-11-2020
  • Business
contestada

Elsa buys 3.5 gallons of gas for 12.46. Find the unit price in dollars per gallon. Round to ye the nearest cents

Respuesta :

Samawati
Samawati Samawati
  • 03-11-2020

Answer:

3.60

Explanation:

The cost of 3.5 gallons of gas is 12.46.

The unit price per gallon will be

=12.46 / 3.5

=3.56

≈3.60

Answer Link

Otras preguntas

A food worker has been working the cash register and will now switch to preparing sandwiches. what is she required to do before making sandwiches?
pls this this solutions ​
Using a sequencing method called "RNAseq," a researcher determines the level of FOXP2 expression
What happened during the Miocene that allowed early Miocene hominoids to emigrate from the continent of Africa to Europe and Asia?
Write a short note on Himalaya Mountain
please help mee, (20 points will give brainliest!!!)
How much energy is required to heat 36. 0 g h2o from a liquid at 65°c to a gas at 115°c? the following physical data may be useful.
A computer system is priced at $3200. A man buys the computer system on hire purchase according to the following terms: a down payment of $480 and the remaining
Calculate the mass of an object whose weight is 400n and accleration due to gravity is 10 m/ s
Although the United States has more than 100000 new cases every day, the epidemic has caused continuous damage, and the risk of possible case surge and virus mu