ashleyjiron12 ashleyjiron12
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

What is the unit cost per bottle if a pack of 12 bottles of juice sells for $6?

Respuesta :

ClutchMode
ClutchMode ClutchMode
  • 01-10-2016
12/6 is 2 bottles for a dollar 
one bottle is 50 cents
Answer Link
ShawnMendes18
ShawnMendes18 ShawnMendes18
  • 02-10-2016
12/6 is 2 wholes so per bottle is 50 cents but 2 for $1
Answer Link

Otras preguntas

Brandon buys a basket of eggplants on sale for $7 before tax. The sales tax is 4%. What is the total price Brandon pays for the basket of eggplants?
Here is an idea that will recur throughout your study of the function of molecules: change the structure, change the function. you see this in enantiomers, you
what is the reciprocal of (2/3+3/2)
The ________ established the 49th Parallel as the border between the United States and British North America. Monroe Doctrine Oregon Treaty Morrill Lan
Which pairs of triangles are similar? Check all that apply.
The muscular system provides structure for the body while the skeletal system provides support and movement. A.) True B.) False
Where in a lake is the benthic zone? A. Above the limnetic zone B. On the surface near the middle C. Along the bottom D. In the shallow water near the
The death of bone tissue due to insufficient blood supply is called:
Fungal laccase, a blue protein found in wood-rotting fungi, is 0.390% cu by mass. if a fungal laccase molecule contains four copper atoms, what is the molar mas
what is the reciprocal of (2/3+3/2)