bethmarr8931 bethmarr8931
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Wich situation leads to a unit cost of 4$ per hat A. 4 hats for 24 B.12 hats for 48$ C. $6 paid for 2 hats D.4 paid for 4 hats

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 02-12-2020

Answer:

D.$4 paid for 4 hats

Step-by-step explanation:

What is unit cost?

unit cost can be defined as the amount paid for a unit quantity of a product

From the given options

only options D represents unit cost

the reason is because $4 was paid for 4 hats

it clearly shows that 1 hat cost $1

Answer Link

Otras preguntas

any method that uses formulas, figures, or proportions to measure an object Is a(n) ______?
what’s unpopular information or least know information about immune system??
Find the missing side
does a negative exponent mean that the number is less than 1 yes or no​
What is the area of this figure? Enter your answer in the box.
From her eye, which stands 1.69 meters above the ground, Penelope measures the angle of elevation to the top of a prominent skyscraper to be 16∘. If she is stan
4. A current of 3.00 A flows through a resistor when it is connected to a 12.0 - V battery. What is the resistance of the resistor?* 2.4 ohms 36 ohms 4 ohms 0.3
If WW2 had a different outcome, how would it have changed history?
Give an example and theme for cultural diffusion. Please help!
3 examples of how to build a strong argument