americavega090 americavega090
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

School lunches cost $87.75 for 5.4 weeks. About how much would the lunches cost per week?

Respuesta :

bravenmcconnell bravenmcconnell
  • 01-12-2020

Answer:

16.25

Step-by-step explanation:

divide money by the weeks .

Answer Link
sevillaalek sevillaalek
  • 01-12-2020
The cost per week would be $87.75 / 5.4 weeks
87.75/5.4 = 16.25

That means the cost of lunch per week is $16.25
Answer Link

Otras preguntas

Help fill in blanks please
In hundred words describe computers​
Percentages and Ratios The highest paid player from a famous basketball team earns at least 2 : 1 of any other player on the team. If she earns $2,000,000/year,
What is the eight path?
Drew invests $4000 at 6% for 5 years. How much interest does Drew earn? Remember the formula for simple interest is I=prt.
Solve the right triangle. Round your answers to the nearest tenth.
one negative change a student may encounter ​
1. Josefina ha pintado 2/4 de una pared y su hermano  ¿Cuánto han pintado entre los dos?
Define the meaning of the phrase entry requrement to higher education institutions and state four reasons why knowing the entry requirements is important
find the value of x and y if: (x-yi)+ 7-2i =9-i​